آخرين ارسال ها

قدیمی 07-20-2010, 05:52 PM   #1
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض جنگلها و مناطق کوهستانی

ایران جنگلها و مناطق کوهستانی زیبایی داره که در این بخش اطلاعاتی درباره اونها رو میزاریم
 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-20-2010, 06:01 PM   #2
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض جنگل ابر

جنگل ابر از قدیمی ترین و زیباترین جنگلهای زیبای ایران است که با گونه های گیاهی و جانوری نادر یکی منحصر به فردترین و زیباترین زیست بومهای ایران محسوب می شود. این جنگل در حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در استان گلستان در کنار روستای ابر قرار دارد.


به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت ها نزدیکند که بهنظر می رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و میتوان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت ایران محسوب میشود.


جنگل زیبا و خوش آب و هوای ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور است.این جنگل مانند تاجی بر بلندی رشته کوه ها در امتداد قله ۴ هزار متری شاهوار و بعد از عبور از باغ های بسطام خودنمایی می کند. این جنگل در استان سمنان و در نزدیکی در مجاورت روستاهای ابر، شیرین آباد و خاک پیرزن واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.

 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-20-2010, 06:06 PM   #3
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض جنگل ابر

جنگل ابر به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

* اول این که قسمتی از جنگلهای باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم نظیری دارد.

* دوم اکوتن این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میانبند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به طوریکه می توان در جنگل های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ دید که این امر در گونه های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

* سوم جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب میشود.

افزون بر زیبایی طبیعی و اقیانوس ابرهای در دسترس، مشخصات کم نظیری مانند وجود گونه های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و مانند آن ها این قابلیت را پدید آورده که این اراضی همچون موزهای زنده برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از گردشگران خارجی این منطقه، گیاه شناسانی هستند که برای دیدن گونه های نادر گیاهی موجود در جنگل های هیرکانی به ایران میآیند و دسته دوم، گردشگران عمومی هستند که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه میآیند.


ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه های این جنگل است.

جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوه های البرز کاسته میشود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه لای درهها به سمت جنوب سرازیر می شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه های شب با سرد شدن هوا چنان می نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است.مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی میگیرد ابرها جا به جا شوند و به نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین میآیند. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است.


قدمت این جنگل مربوط به جنگل های هیرکانی است که جزو به بقایای دوران سوم زمین شناسی است.

 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-21-2010, 04:10 PM   #4
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض مازیچال

از میانه دشت کلاردشت جاده ای خاکی ما را به سمت ارتفاعات مازیچال هدایت می کند ، جاده ای که تردد خودروهای سواری در آن تقریبا غیر ممکن است و حدود یک ساعت زمان می برد تا پس از گذر از 17 کیلومتر جاده، به ارتفاعات دیدنی مازیچال نزدیک شویم .


در میان راه باید از جنگل های زیبایی گذشت که با تنوع درختی شان هر بیننده ای را غافلگیر می کند. بلوط ها و کاج های گوناگون همسفرانند که تحمل این مسیر نسبتا طولانی را برای گردشگر ساده شود .در قسمت های پایین تر این ارتفاعات هم می توان دشت عباس آباد و نشتارود را در شب به راحتی دید .

توپوگرافی مازیچال و وجود تپه ها و کوه ها در این منطقه به گونه ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می شود که هر لحظه شکل های زیبایی به خود می گیرند.
دراین روزها می توان تغییرات متعدد و شکل گیری ابرها را در آسمان دید که شاید تماشایی ترین صحنه های این سفر برای هر گردشگر طبیعت دوستی باشد .
 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-21-2010, 04:13 PM   #5
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض مازیچال


می گویند نامگذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، مازی به معنی درخت بلوط است و چال به معنای گودال و چاله ، بنابراین مازی چال به گودال ها و دره هایی مملو از درختان بلوط (مازی) اشاره دارد که از قدیم در منطقه وجود داشته اند.

 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-28-2010, 01:22 PM   #6
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض دریاچه گهر

دریاچه گهر بزرگ (کله گهر) زیباترین دریاچه کوهستانی ایران به شمار می رود.


در دامنه اشترانكوه، درياچه هاي دائمي و شيرين گهر بالا و گهر پايين گسترده شده اند. اين درياچه از ذوب برف هاي اشترانكوه و انباشت آب آن در پشت سد طبیعی ايجاد شده است. فراواني نسبي آب هاي ورودي به اين درياچه باعث مي شود سرريز آب آن به درياچه پاييني (بزرگ) بريزد. این دریاچه همانند آبگیر بزرگی است که از چشمه ها وآبشارها و سرابها سیراب و در تابستان و زمستان راکد می ماند وبیشتر سطح دریاچه زمستان کاملا یخ می بندد و چشم انداز زیبا و خاصی را به گهر میبخشد. دریاچه گهر در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه در بخش انتهایی تنگ تاپله قرار گرفته است. تنگ تاپله دره ای است در جهت شمال شرقی(جنوب شرقی) که اطراف آن را کوههای اشترانکوه فراگرفته است. زيبايي خيره كننده و چشم اندازهاي بديع درياچه سبب شده هر ساله با وجود سختي راه، انبوهي از مردم لرستان، استانهاي اطراف و ديگر نقاط كشور، با پاي پياده يا سواره به ديدن درياچه و زيبايي هاي آن بروند و چند روزي از اوقات فراغت خود را در آنجا سپري كنند. این دریاچه در نزد کشورهای خارجی بنام دریاچه ایران مشهور است.

تشکیل دریاچه گهر (زمین لغزه کهن اشترانکوه) :

دریاچه گهر (29 کیلومتری جنوب خاور دورود) به احتمال زیاد در اثر وقوع یک زمینلرزه به بزرگای زیاد بوجود آمده است. درواقع، این دریاچه به واسطه بسته شدن دره توسط یک سنگ ریزش عظیم تشکیل گردیده است. دریاچه کوهستانی گهر که بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس (بخش دورود) قرار دارد، بر پهنه رومرکزی زمینلرزه فاجعه بار دره سیلاخور در تاریخ 3/11/1287 هـ.ش با بزرگای 4/7=Ms منطبق است. بنابراین این دریاچه احتمالاً در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یک زمین لغزش-سنگ ریزش تشکیل گردیده است.

مشخصات دریاچه ها :


دریاچه گهر بزرگ ( کله گهر ): در منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار گرفته است. حداکثر عمق دریاچه به 28 متر و مساحت سطح آبی آن به حدود 100 هکتار می رسد. طول درياچه اصلي گهر را1500 متر و عرض متوسط آن را بین 500 تا 800 متر برآورد كرده اند.


دریاچه گهر کوچک ( کره گهر ): ارتفاع آن از سطح دریا 2450 متر می باشد و مساحت تقریبی آن حدود 7 هکتار است. طول آن 500 متر و عرض آن حدود 150 متر است. حداکثر عمق آن نیز در حدود 4 متر می باشد.


پوشش گیاهی منطقه :

68 گونه انحصاري گياهي در منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان وجود دارد. در جريان اجراي طرح شناسايي و برررسي تنوع زيستي و عرصههاي طبيعي مناطق حفاظت شده استان لرستان، كارشناسان، بيش از 600 گونه گياهي در منطقه حفاظت شده اشترانكوه شناسايي كردند. در حدود 53 گونه درخت و درختچه نيز در اين منطقه حفاظت شده شناسايي شدهاند كه برخي از آنها از خواص دارويي و طبي نیز برخوردارند. پوشش گیاهی آن بیشتر ازگونه های زرشک، شیرخشت، سیب وحشی، گردو، بید، دافته، شنگ، ارژن، انجیر، گون، گز، بادام وحشی و در قسمت بالا دست دریاچه بزرگ و دریاچه کوچک درختهای اورس، ارجن و بید پراکنده است.

جانوران منطقه :

حوضه استحفاظي و حفاظت شده شهرستانهاي دورود، ازنا و اليگودرز استان لرستان (اشترانكوه) شامل 98 هزار و 250 هكتار وسعت می باشد. اشترانكوه يكي از مناطق منحصر به فرد استان لرستان است كه به لحاظ برخورداري از شرايط ويژه اكولوژيكي و توپوگرافي زيستگاه مناسب و مستعدي براي رشد و تكثير وحوش بهويژه پستانداران بزرگ است و به همين دليل از ديرباز به عنوان يك شكارگاه ممتاز، مورد توجه عشاير و اعيان و اشراف بوده است.

اين امر موجب شد تا رشته كوه اشترانكوه و دره نيگاه با نام قرق اختصاصي تيان (تيون) در سال 1340 به عنوان منطقه شكار ممنوع و در سال 1349 با افزودن ارتفاعات متعدد ديگر، (از جمله سفيدكوه بزرگ و كوچك) به محدوده آن، منطقه قرق تيان با عنوان منطقه حفاظتشده اشترانكوه شناخته شود. وجه تسميه اين نام وجود نيم دايره چالها و معابر خطالراءس بين 4 قلل منطقه است كه افراد محلي آن را به كوهان و گردن شتر شباهت دادهاند.

در سال 1357 با ايجاد تغييراتي در حد و حدود منطقه، كوههاي سفيد كوه بزرگ و كوچك با مساحت 24 هزار هكتار از منطقه اشترانكوه منفك و به صورت مجزا به نام پناهگاه حيات وحش سفيدكوه ازنا قرق و شناخته شد و مابقي امروزه از ارزشمندترين مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست كشور محسوب ميشود.

پستانداراني چون كل و بز، آهو، قوچ، خرگوش، شغال، روباه، گراز، گرگ، پلنگ، خرس قهوهاي و گربه وحشي را می توان از مهمترين گونههاي شناسايي شده اشترانكوه به حساب آورد. گونههاي پرندگان اين منطقه حفاظت شده 195 مورد است که مهمترین آنها می توان به کبک دری، تیهو، شاهین اشاره کرد. همچنين 30 گونه از خزندگان و پنج گونه دوزيست نيز در اين منطقه شناسايي شدند. انوع مارها چون افعي يا گرزه مار نيز در اين منطقه زندگي ميكنند.

ماهی ها :

از مهمترین ماهیهای این دریاچه میتوان به قزآلای رنگین کمان و قزل آلای خال قرمز اشاره کرد.
 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-16-2010, 10:18 AM   #7
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض دریاچه اوان

دریاچه اوان در استان قزوین و در منطقه معروف الموت قرار دارد.


دریاچه زیبای اوان در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوین قرار دارد.

این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد متری از سطح دریا واقع شده است. طول آن در طویلترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر میباشد.

تنها از آب چشمه های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه میشود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین میشود اما به صورت سطحی و کم. غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است. عمیق ترین بخش آن به عمق ۵٫۷ متر میباشد که در جنوب شرقی آن واقع شده است البته برخی از مسئولان عمق دریاچه را بین یک تا بیست متر تخمین زده اند. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل میشود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهیگیری، آبتنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

پیدایش

دریاچه اوان احتمالا ۵۰۰ سال پیش بر اثر لغزش به وجود آمده که این لغزش در حال حاضر غیر فعال است. اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگی در قدیم است. اوان به معنی ایوان و جایی صاف و تخت میباشد.(لغتنامه دهخدا)


گیاهان

غیر از گونه های درختی دستکاشت نظیر بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرینبیان و گونه های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم میتوان به نیبن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد که محیط مناسبی را برای پرورش ماهیانی چون اردک ماهی به وجود میآورند.


جانوران و پرندگان

از گونه های جانوری اطراف اوان میتوان به کل و بز کوهی – که به علت شکار بیرویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته اند - پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ (نوعی سمور)، سیاه گوش (گربه وحشی) انواع عقابها، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و انواع گنجشک سانان، قورباغه، لاک پشت و خرچنگ اشاره کرد.

ماهیها

انواع ماهی هایی که در این دریاچه ساکن میباشند عبارتند از:

* قزل آلای رنگین کمان (Rainbow Trout) :

* کپور (Carp)

* اردک ماهی (Pike)
 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-29-2010, 11:50 AM   #8
mahtab_abi
Guest
 
 آواتار mahtab_abi
 
نوشته ها: n/a
پیش فرض درفک

نام درفک در اصل از دال فَک که در گویش گیلکی، دال، نام پرنده ای است از خانواده عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه و دالفک، یعنی آشیانه عقاب قله درفك در ارتفاع 2733 متري البرز غربي در كوههاي گیلان قرار دارد
پوشش گیاهی بسیار سرسبز گیاه گزنه و درخت بلوط، پوشش جانوری این منطقه روباه، گرگ، شغال، خرگوش، خرس و پلنگ نیز وجود دارد. 
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-23-2011, 11:08 PM   #9
غیر فعال
 
 آواتار shadan
 
نوشته ها: 10,238

سپاس : 74,056
پیش فرض 5 کوه برتر و دیدنی ایران (1)

ایران ما به سواحل شمال ,مشهد و شیراز خلاصه نمی شود بلکه هزاران دیدنی مذهبی ,تاریخی و طبیعی در آن یافت می شود که شاید اسم آنها به گوش شما هم نرسیده باشد.

برای رسیدن به این زیبایی ها فقط کافیست چشم هایتان را باز کنید و به جستجو بپردازید .حتما شگفت زده خواهید شد.

در این مطلب شما را با 5 کوه برتر و دیدنی ایران آشنا می کنیم.


1. دماوند
کوه دماوند بلند ترین کوه ایران و همچنین بزرگترین آتشفشان خاور میانه است. این کوه در بخش مرکزی رشته کوه البرز و بخش لاریجان شهرستان آمل قراردارد.

اگرچه این کوه از لحاظ تقسیمات کشوری جزء رشته کوه البرز است اما در زوهای صاف و آفتابی در تهران ,قم و ورامین هم قابل رویت است.

این کوه اولین اثرطبیقی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در اساطیر و کتاب های متعدد از آن نام برده شده است.

این کوه به عنوان بلندترین کوه کشور همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است.همچنین دماوند دارای چشمههای آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.


۲٫ دنادِنا بلندترین قله رشتهکوههای زاگرس در باختر ایران و در باختر مرکز فلات ایران است.

بلندای این قله ۴۴۴۸ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در شهر سیسخت جای گرفتهاست. شهرستانی که این قله در آن قرار دارد نیز شهرستان دنا نام دارد.بارش سالانه در این قله از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر است و رودهای بسیاری نیز از آن سرچشمه میگیرند.


۳٫ زرد کوه

زرد کوه بختیاری با حداکثر ارتفاع بیش از ۴۲۰۰ متر دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است.

این کوه در نزدیکی کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری در ایران قرار دارد.رشته کوه های زرد کوه بختیاری در جنوب غربی ایران و از انتهاییترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافتهاست. این رشته کوه یکی از غنیترین ذخایر طبیعی آب ایران است و دو رودخانهٔ پرآب کشور (کارون و زایندهرود) نیز از دامنههای آن سرچشمه میگیرند.

از قلل زیبا و معروف آن میتوان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفتتنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قلّه کلونچین، با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندترین قله زردکوه بختیاری است. همچنین قله شاه شهیدان هم ۴۱۵۰ متر بلندی دارد.
shadan آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
یک کاربر به این پست سپاس داده است.
قدیمی 09-23-2011, 11:11 PM   #10
غیر فعال
 
 آواتار shadan
 
نوشته ها: 10,238

سپاس : 74,056
پیش فرض 5 کوه برتر و دیدنی ایران (2)

۴٫ تفتانتَفتان نام تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران است. این کوه در منطقهٔ جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفتهاست. این قله در حدود چهار هزار متر از سطح آبهای آزاد ارتفاع دارد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش نام دارد.

تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. این آتشفشان فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر میشوند. کوهنوردان عموما از یال غربی صعود میکنند که پناهگاه مجهزی ساخته شدهاست.

به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به این قله بسیار دشوار است.

۵٫توچال

توچال قلهای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۲ متر میباشد که بخشی از دامنه رشتهکوههای البرز است. دامنهٔ جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قلهٔ آن مشرف به این شهر است.

مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاهها و جانپناههای توچال به ترتیب از شرق به غرب کلکچال، شروین، شیرپلا، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگچال هستند که همگی آنها مشرف به تهران هستند.

پیست اسکی و تله کابینتلهکابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط تلهسییژ و یک خط تلهاسکی میباشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی این تلهکابین، نزدیک به ۷۵۰۰ متر است که در میان تلهکابینهای نصب شده در دنیا یکی از طولانیترین خطوط تلهکابین پیوسته به شمار میرود. ایستگاه سوم این تله کابین در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا است.

کار ساخت تلهکابین توچال، در سال ۱۳۵۳ به دست بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی «پوما» و شرکت اتریشی «دوپل مایر» آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت.

از سال ۲۰۰۳ مهمانپذیری به نام «هتل توچال» در ایستگاه هفتم تلهکابین توچال تکمیل و راهاندازی شدهاست. نمای این هتل از چوب بوده و به دامنهٔ شمالی توچال و دامنهٔ جنوبی البرز مرکزی و قلل آزادکوه و خلنو اشراف دارد. قدیمیترین جانپناه کوهنوردی ایران (اسپید کمر) در جنوب قلهٔ توچال و شرق ایستگاه ۵ قرار دارد.


shadan آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
تعداد 2 کاربر به این پست سپاس داده اند.
پاسخ

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلک ها فعال است
[IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are غیر فعال
Pingbacks are غیر فعال
Refbacks are غیر فعال
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO

Persian Language By WebAlfa Ver 2.8