سایت هواداران استقلال
وبلاگ ها  
 
RSS
مسی Vs رونالدو (آمار معتبر)
در تاریخ 11/06/2012 11:48:11 توسط mohamadxavi

در چند روز اخير که انتخاب مرد سال فوتبال جهان تيتر اول رسانه ها شده بود بعضي از فوتبال دوستان و کارشناسان به مقايسه ويژگي هاي فردي مسي و رونالدو پرداختند و آنها را در فاکتور هاي گوناگون با يکديگر مقايسه کردند ... در این میان مجله معتبر فرانس فوتبال نیز در مقاله ای به مقایسه ی این دو سوپر استار دنیای فوتبال پرداخته که در این جا محتوای ترجمه شده آن ارائه شده است:1- سرعت بدون توپ - رونالدو (10) – مسي (8) استارت هاي سريع رونالدو خيره كننده است. او اين توانايي را دارد تا در كورس و استارت بدون توپ هر مدافعي را جا بگذارد. ستاره‌ ي پرتغالي رئال مادريد گل هاي زيادي به ثمر رسانده كه در آن با استارت‌هاي سريع توانسته در عرض چند ثانيه خودش را به محوطه‌ ي جريمه برساند. حضور او در گوشه‌ ي زمين به اين معناست كه اگر بتواند از تكل مدافع مستقيم عبور كند، و البته با خطا متوقف نشود، ديگر كار تمام است. رونالدو علاوه بر سرعت بالا استارت هاي سريعي هم مي زند . او مدتي هم با قهرمان دوي جهان تمرينات دو را انجام داد تا سرعتش افزايش پيدا كند. حالا سبك دويدن او بيشتر به دونده‌اي شباهت دارد كه تلاش مي‌كند زودتر از سايرين به خط پايان برسد، با اين تفاوت كه رونالدو نيازي ندارد هنگام رسيدن به خط پايان سرش را به جلو حركت دهد! از اين نظر رونالدو با بازيكني در جهان قابل مقايسه نيست و بايد به او نمره‌ي كامل داد. مسي، با توجه به قد و قامت كوتاه و جثه‌ ي ظريفتر طبيعتا نمي‌تواند مانند رونالدو گام‌ هاي بزرگ بردارد. البته مسي نسبت به رونالدو فرز‌تر و چابكتر است، اما به هيچ وجه نمي‌تواند در كورس‌ها با رونالدو رقات‌ كند چرا كه گام‌هايش از رونالدو كوچكتر است.با اين وجود مسي نسبت به بسياري از بازيكنان در استارت سريعتر است، اما از او سريعتر هم وجود دارد. غير از رونالدوي رئال مادريد گرت بيل هم كه خصوصيات دوندگي اش شبيه اوست، سريعتراز مسي مي‌دود. به مسي مي‌توان نمره‌ي 8 داد.

2)سرعت پا به توپ – مسي (10) – رونالدو (7) تفاوت ميان اين دو بازيكن باز هم آشكار است و اين بار برتري از آن ستاره‌ ي بارسلونا است. مسي در حركات پا به توپ نظير ندارد و به گونه اي با آن مانور مي‌دهد كه گويي توپ به پايش چسبيده است. بازي مسي از اين نظر شباهت بسيار زيادي به ديگو مارادونا دارد. بسياري از گل‌هاي بارسلونا روي حركات سريع و پا به توپ مسي به ثمر رسيده است. مسي زماني كه با توپ حركت مي‌كند مدافعي نمي‌تواند توپ را از زير پايش خارج كند. سرعت مسي در حالي كه توپ را در اختيار دارد تقريبا با زماني كه بدون توپ است تفاوت چنداني ندارد. يكي از مهارت‌هاي خاص مسي كه شايد كمتر به آن توجه شده، دقت در زدن ضربه به توپ هنگام حركت پا به توپ است. او به خوبي مي‌داند هنگام حركت چه مقدار به توپ نيرو وارد كند كه توپ از اختيارش خارج نشود. نه آنقدر محكم كه به توپ نرسد، نه آن قدر آرام كه توپ بين پايش گير كند و سرعتش را كم كند. مسي به لطف چابكي و اندام ظريف‌تر خود اين توانايي را دارد كه به خوبي توپ را در مسيري كاملا يكسان با حركت خودش به گردش در آورد. اين اصلي‌ترين رمز موفقيت مسي در عبور از بازيكنان حريف است و او در اين زمينه بي همتاست. رونالدو هراندازه در حركات بدون توپ سريع است،‌ زماني كه توپ را در اختيار مي‌گيرد كند مي‌شود. چرا كه براي پا عوض كردن ودريبل‌هاي خاص خودش نياز دارد كه توپ را متوقف كند. البته رونالدو هم در نوع خاصي از حركت مهارت دارد و آن انداختن توپ و فرار كردن است تا بتواند از سرعت بدون توپ خود استفاده كند، اما زماني كه توپ را در اختيار دارد، براي عبور از بازيكن مستقيم خود ناگريز به توقف و كند كردن سبك بازي است كه البته با سطح بالاي تكنيك خود معمولا موفق است. حركات پا به توپ و مانور دادن رونالدو درجايگاه پايين تري از مسي قرار مي‌گيرد. در اين زمينه غير از مسي، آرين روبن هم به نظر مي‌رسد در سطح بالاتري از او قرار داشته باشد.

3- ضربه سر – رونالدو (9) – مسي (6) مهم ترين مساله در سرزني قد و قامت است وهمين مساله به تنهايي براي اثبات برتري رونالدو كافي‌است. ستاره‌ي پرتغالي رئال مادريد علاوه بر فيزيك مناسب جايگيري خوبي دارد و ضربات سر را با دقت و شدت زياد مي زند. برتري ديگر رونالدو پرش زياد اوست كه مي تواند حتي هنگام يارگيري باز هم ضربه‌ ي سر بزند. خصوصيات خاص او در زدن ضربه‌ ي سر به يان كولر، باتيستوتا و رود گوليت بي شباهت نيست. گل فينال جام حذفي اسپانيا مقابل بارسلونا روي ضربه‌ ي سر خود او به دست آمد.مسي هم در سرزني ضعيف نيست،‌اما به واسطه‌ ي قد و قامتش هم كمتر توپ برايش ارسال مي‌شود و هم كمتر در زدن ضربه ي سر موفق است. البته مسي اگر توپ برايش ارسال شود و يارگيري نشده باشد، به خوبي سرزني مي‌كند، شرايطي كه البته هميشه وجودندارد. گل فينال ليگ قهرمانان اروپا مقابل منچستريونايتد در سال 2009 به ادوين فان در سار دقت و هوشياري او را در ضربه‌ ي سر به اثبات رساند. با اين وجود با توجه به آمار و درصد پايين گل‌هاي مسي با ضربه ي سر نمي‌توان به او نمره‌اي بيشتر از شش داد.

4 - تکنيك و دريبل‌زني – مسي (10) – رونالدو (9) ستاره‌ ي بارسلونا سلطان دريبل است. مهارت فوق العاده‌ او در دريبل زني در وهله‌ ي اول به بازي خواني قوي او بستگي دارد. مسي مي‌تواند به خوبي پيش بيني كند كه مدافع مستقيم او چه حركتي انجام ميدهد و او درست حركت مخالف را انجام مي‌دهد. همچنين مسي به خوبي مي‌داند كه مدافعان در لحظات خاص، انتظار حركت خاصي از مهاجم را دارند و او با علم به اين مساله آن حركت را انجام نمي‌دهد تا مدافعان غافلگير شوند. برتري ديگر مسي توانايي عبور از چند بازيكن به طور همزمان است.حركات متنوع او اجازه نمي‌دهد كه دستش توسط حريف خوانده شود. گل زيباي مسي مقابل ختافه كه شباهت بسيار زيادي به گل مارادونا در جام جهاني داشت، هنوز به عنوان آنونس برنامه‌ هاي ورزشي در برخي شبكه‌ هاي اروپايي نمايش داده مي شود.رونالدو در دريبل‌ زني در رده‌ دوم قرار دارد. در حالي كه مسي از حركات كاملا ساده براي پشت سرگذاشتن بازيكنان استفاده مي كند، دريبل‌هاي رونالدو اغلب توام با حركات پيچيده و نمايشي است. رونالدو مقابل بسياري از مدافعان كار دشواري پيش رو ندارد، اما در صورتي كه با بازيكني با فيزيك هم‌اندازه‌ خودش روبروشود، به مشكل مي‌خورد؛ ايده‌ اي كه گوارديولا از آن استفاده مي‌كند و با قراردادن دني آلوز مقابل او تا حد زيادي حركاتش را خنثي مي‌كند. در عين حال رونالدو به لطف غناي تكنيكي و تنوع زيادي در دريبل‌هاي پيچيده‌ خود تا حد زيادي در عبور از بازيكنان مستقيم خودموفق است. اما نمي توان او را تكنيكي‌تر ازمسي دانست.

5 - شوتزني – مسي (9) – رونالدو (9) هر دو بازيكن در زمينه‌ شوتزني مهارت بالايي دارند و البته با توجه به فاكتورهاي زياديكه يك بازيكن شوتزن دارد، با هم تفاوت‌هايي دارند اما مي‌توان دو بازيكن را به طور كلي در يك سطح ارزيابي كرد. رونالدو در شوتزني قدرت بسيار زيادي دارد، به گونه‌اي كه اگر ضربه ‌ي او دور از دسترس دروازه‌بان باشد، به هيچ وجه نمي توان به ان توپ رسيد و مهارش كرد. نكته‌ ي منفي ضربات رونالدو دقت پايين اوست كه باعث مي‌شود بسياري از ضربه هايش با وجود قدرت زياد به گل تبديل نشوند. شوتزني از مسافت دور از ديگر مهارت‌هاي رونالدو است. گل زيبا و ديدني او به پورتو از ميانه‌ هاي ميدان، توانايي او را در شوت از راه دور به خوبي نمايش داد. قدرت شوت رونالدو 10 و دقت او 8 است و به طور ميانگين نمره‌ 9 را كسب مي‌كند. در سوي مقابل مسي بيشتر دقت را چاشني ضربه‌هايش مي‌كند. شوت‌هاي مسي قدرت چنداني ندارد و اگر دروازه‌بان بتواند مسير ضربه‌ي او را پيش بيني كند، مي تواند حتي به شكل يكضرب شوت او را مهار كند. اما مسي به خوبي مي‌تواند پيش بيني کند دروازه‌بان در كدام قسمت دروازه قرار گرفته و كدام منطقه از دروازه‌اش را نمي‌تواند پوشش دهد. ضربات مسي بدون داشتن شدت زياد معمولا به آرامي به درون دروازه مي غلتد. شدت ضربه‌ هم باعث نمي شود كه يك گل، دو گل حساب شود! در شوتزني مسي در بخش قدرت نمره‌ي 8 و در بخش دقت نمره‌ي 10 مي‌گيرد و ميانگين او هم 9 خواهد بود   

6 - تمام كنندگي – مسي (9) – رونالدو (8) زدن ضربه‌ آخر بيش از اين كه نياز به قدرت داشته باشد، ‌نياز به دقت دارد و اين مساله‌ اي است كه مسي آن را بهتر از رونالدو اجرا مي‌كند. درصد بيشتري از ضربات آخر رونالدو از پشت محوطه‌ ي جريمه به گل تبديل مي‌شود و در سوي مقابل مسي تك به تك ‌ها را بيشتر به گل تبديل مي‌كند. مسي در زدن ضربه‌ هاي آخر معمولا بهترين راه را انتخاب مي‌كند؛ راهي كه هميشه محكم ضربه زدن نيست. گل‌هاي زيادي از اين بازيكن در آرشيو وجود دارد كه توپ را با ضربه‌ چيپ و يا ضربه‌ ي فني وارد دروازه كرده است.

7- ضربه‌ي ايستگاهي – مسي (7) – رونالدو (8) هيچ يك از دو بازيكن در زدن ضربه‌ ايستگاهي در سطح اول قرار ندارند و نمي‌توان آنها را بازيكن كاشته‌ زن قهار به شمار آورد. رونالدو در زدن ضربات ايستگاهي سبك خاصي دارد و با استيلي متفاوت با سايرين به توپ ضربه مي‌زند. شوت‌هاي او به گونه‌ اي است كه توپ حركت چرخشي ندارد و به صورت موجي حركت مي‌كند تا دروازه‌ بان گمراه شود. شرط موفقيت اين گونه ضربات عبور توپ از ديوار دفاعي است. در اين صورت دروازه‌بان در يافتن مقصد نهايي توپ دچار مشكل مي‌شود. اما درصد كمي از ضربات رونالدو گل مي‌شود و از اين نظر نمي‌توان او را در زمره‌ي كاشته‌زن هاي درجه اول مانند دل‌پيرو، جونينيو، بكام و.. دانست. نكته‌ مثبت ضربات او كه باعث مي‌شود بتوان او را بالاتر از مسي قرار داد، شدت ضربه است كه حتي در صورت مهار توپ توسط دروازه‌بان، مي‌تواند در توپ برگشتي باعث ايجاد موقعيت گل شود.مسي در زدن ضربات كاشته تنها از فواصل نزديك مهارت دارد، و البته او هم در اين زمينه چندان مطرح نيست و آمار ضربات كاشته‌ اش آنقدر بالا نيست كه بتوان او را ايستگاهي زن متبحر به شمار آورد.

8- بازي‌سازي ، پاس گل و كار تيمي - مسي (9) - رونالدو (7) مسي با حضور در بارسلونا و آكادمي لاماسيا در اين باشگاه آموخته كه براي موفقيت بايد كار تيمي انجام دهد؛ كاري كه شايد در تيم ملي آرژانتين به خوبي انجام نمي‌شود و مسي هم هرچه مي‌زند به در بسته مي‌خورد. مسي هرچند گاهي اوقات كم پاس مي‌دهد و ترجيح مي‌دهد ضربات آخر را خودش بزند، اما بازيكني كه در طول يك فصل 24 پاس گل به هم‌تيمي‌ هايش مي‌دهد را نمي‌توان بازيكني خودخواه دانست. ستاره‌ي بارسلونا كاملا به سبك تيكي تاكا عادت كرده و در كار تيمي شركت مي‌كند. شايد تنها نكته‌ي منفي او مساله‌ ي رواني گل نزدن باشد. در ديدارهايي كه مسي چند موقعيت را از دست مي‌دهد تلاش مي‌كند تا به هر شكل ممكن گل بزند و در اين بين كمتر به سايرين پاس مي‌دهد. با اين وجود قرار گرفتن در كنار ژاوي و اينيستا از مسي علاوه بر يك گلزن يك بازيكن هضم شده در كار تيمي ساخته كه اين مساله باعث شده در گل‌سازي هم براي تيمش موفق باشد.در سوي مقابل رونالدو با انتقادهاي زيادي روبروست. با توجه به نوع بازي و سبك خاص فوتبالي‌ اش در منچستريونايتد، معمولا از سوي مربي با محدوديتي روبرو نمي‌شد وكاري كه دوست داشت را در زمين انجام مي‌داد. در رئال مادريد مورينيو تا حدي توانسته رونالدو را به كار تيمي نزديك كند، اما ستاره‌ي پرتغالي رئال مادريد هنوز تا تبديل شدن به بازيكني فداكار راهي طولاني دارد. صحنه‌ ي ناراحتي رونالدو زماني كه ضربه‌ي پنالتي‌اش به گل تبديل نشد و در ادامه هيگوآين توپ برگشتي را به گل تبديل كرد، هنوز در خاطره‌ ها باقي مانده است. رونالدو پس از اين گل شادماني نكرد ...

اکنون نظر شما چيست؟ مسي يا رونالدو؟
سپاس از دیگران